09 Şubat 2023 Perşembe
18 رجب 1444 الخميس
İNTERNET KULLANICILARINA NASİHAT

SORU:
İnternet üzerinde çok fazla vakit geçiren bazı dindar gençler için bir takım kıymetli nasihatlar da bulunmanızı rica ediyoruz. Allah sizi hayırla mükafatlandırsın. 

CEVAP:
Bilindiği üzere internet, içerisinde faydalı şeyler içerdiği gibi kötü, fena şeyleri de barındırmaktadır. İnternette faydalı şeyleri arayan kişi onu elbette bulur. Örneğin; şer-i ilimler, dil bilimleri, zanaatla alakalı bilgiler vb. internette mevcuttur. Tüm bunlarla birlikte internet, içerisinde açık, aleni bir şekilde kötü ve fena şeyleri de barındırmaktadır. Bana ulaşan bilgilere göre bu şeyler televizyon kanallarında sergilenenlerden daha tehlikelidir.

Benim internet ve televizyon kanalları hususunda kardeşlerime nasihatim;  Allah’tan korkmaları ve kendilerinin bu tarz şeyler için yaratılmadıklarını bilmeleridir. Hiç şüphesiz Yüce Allah onları kendisine ibadet etmeleri için yaratmıştır. Onlar arzularını, heveslerini, hevalarını ve şehvetlerini doyurarak kendilerini hayvanların seviyesine indirdikleri zaman  hem dünyayı hem de ahireti kaybetmiş olurlar. Bundan Allah’a sığınırız. Müslüman kardeşlerime gereken, dinlerini ve vakitlerini koruyup gözetmeleri ve bu çok kıymetli ömrü zayi etmemeleridir. 

Vallahi, bir dakika bin dirhemden daha kıymetlidir. Size soruyorum, kişiye ölüm gelip, çattığında ona bütün dünyayı ver, biz de senin ölümünü bir dakika uzatalım dense o kişi bu teklife evet demez mi?  Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Nihayet onlardan birine ölüm gelince, “Rabbim! Beni dünyaya geri gönderin ki, terk ettiğim dünyada salih bir amel yapayım” der. Hayır! Bu, sadece onun söylediği (boş) bir sözden ibarettir. Onların arkasında, tekrar dirilecekleri güne kadar (devam edecek, dönmelerine engel) bir perde (kabir/berzah) vardır.” (Mu’minûn, 99-100) 

Yüce Allah’tan hepimize güzel bir son diliyorum. Bir hadiste şöyle ifade edilmektedir; “Öldüğünde pişmanlık duymayan kimse yoktur. Eğer iyi biriyse daha fazla (salih amel) yapmadığına yakınır, eğer kötü biriyse kötülükten uzak durmadığına yakınır.” 

Ey kardeşim! Ömrünün kıymetini bil. Vallahi ömür, altından da gümüşten de daha değerlidir. İnsan parasını harcarken bir dirhemini bile zayi etmezken nasıl olur da bu ebedi mutluluğun veya sefaletin sonucu olacak bu ömrü zayi eder. 

Allah’ım Sen bizi mutlulardan eyle! Allah’ım Sen bizi mutlulardan eyle! Allah’ım Ey alemlerin Rabbi Sen bizi mutlulardan eyle!

(Bkz;https://binothaimeen.net/content/1655)

Taybe İlim Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği
Sitemizde yer alan içeriklerin kaynak gösterilerek paylaşılmasında mahzur yoktur.
taybeilim.com © 2023