19 Mayıs 2022 Perşembe
18 شوال 1443 الخميس
KRONİK HASTALIĞINDAN DOLAYI ORUÇ TUTAMAYAN KİMSENİN DURUMU

SORU:

Geçen sene Ramazan’dan önce hastalanıp, henüz hastalığı iyileşmemiş bir hasta var. Hastalığı devam ettiği için bu sene de oruç tutamayacak. Geçen sene oruç tutamayan hasta bu Ramazan ayı geldiğinde ne yapmalıdır? 

Bizlere bu konuda bilgi veriniz. Yüce Allah sizlere muvaffak kılsın.

CEVAP:

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Hamd Yüce Allah’a mahsustur. Salat ve selam Rasulullah’a, âline, ashabına ve onun hidayet yoluna uyanların üzerine olsun.

Kronik bir şekilde hastalanıp hem geçen senenin hem de bu senenin ramazan ayı orucunu tutamayan ve bir sonraki ramazan ayında hastalığının devam edeceğinden endişe edilen kimsenin oruç tutması gerekmez. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder.” (Bakara/184) Bu Yüce Allah’ın bir lütfu ve rahmetidir. 

Eğer Yüce Allah ona şifa verir ve onu bu hastalıktan kurtarırsa önceki ramazan ayında tutamadığı günleri kaza eder ve gelecek yıldaki orucunu da zamanında tutar. Böyle davranmasında kendisine bir günah yoktur.

Şayet doktorlar bu hastalığın kronik olup, devam edeceğine dair bir karar verirse, bu kimsenin durumu, oruç tutmanın kendisine meşakkatli geldiği yaşlılar gibidir. Durumu böyle olanlar oruç tutmayıp, her gün için bir fakiri hurma, pirinç ya da yaşadıkları yerdeki temel gıda maddelerinden yarım sâ’ (1,5kg) miktarıyla doyururlar. Bu durum kronik hastalar gibi, oruç tutmaktan aciz yaşlı erkek ve kadınlar için de geçerlidir.

 

( Bkz; http://bit.ly/3l2FI85)

Taybe İlim Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği
Sitemizde yer alan içeriklerin kaynak gösterilerek paylaşılmasında mahzur yoktur.
taybeilim.com © 2022