"Eğer yeryüzündekilerin çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar." (En'âm suresi, 116)
11 Cemaziyelahir 1442 Yevmu'l-Ehad 24 Ocak 2021 Pazar
Ramazanda Unutarak Yiyip, İçen Kimseye Karşı Tavrımız Nasıl Olmalı?

Allâme İmâm Abdulazîz b. Bâz rahimehullah'a soruldu: 

Soru: Ramazanda unutarak yiyip, içen kimseye karşı tavrımız nasıl olmalı?

Cevap: Ramazan ayında bir kimseyi yiyip içerken ya da orucu bozan diğer durumlardan birini yaparken gören kimsenin o kimseyi mazur olsa dahi uyarması vaciptir. Çünkü ramazanda orucu bozan şeylerin izhar edilmesi münker bir durumdur. Bu sayede unuttuk bahanesi ile Allahın haram kıldığı şeyleri işleyenlere bu fırsatı da vermemiş oluruz.

Gerçekten unuttuğu için yiyip içen kimseye kaza gerekmez. Bir hadisi şerifte " Kim oruçlu iken unutarak yiyip içerse, orucunu tamamlasın onu yedirip içiren Allah'tır" diye buyrulmuştur.

Aynı şekilde seferde olan kimse içinde bu durum geçerlidir. Onu tanımayan kimseler onun hakkında oruç tutmadığı zannedip töhmet altında kalmaması için gizli bir şekilde yiyip içmesi gerekir.

Aynı şekilde Müslümanların arasında yaşayan kâfirlerin de açıktan yiyip içmesine izin verilmez. Çünkü kâfirlerin Müslümanların arasında batıl olan dinlerini izhar etmeleri yasaklanmıştır. Ayrıca bu durum oruçta insanların gevşek davranmasına sebebiyet verebilir.

Fetava Şeyh Bin Baz, Kitabu'l-Dava 2/160

Diğer Oruç Fetvaları
e-bülten listemize kayıt olun,içeriklerden haberiniz olsun.
...
WhatsApp / Bilgi [ 0 555 177 77 31 ]
Taybe İlim Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği © Copyright 2021 · taybeilim.com
Taybe İlim Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği Adres: İkitelli OSB Mh. Atatürk Bulvarı Dış Kapı No:54/7 Mahmut Torun İş Merkezi İç Kapı No:3 Başakşehir / İSTANBUL